Bonazoom - Your way

Üdvözlünk a Bonazoom-nál

Főoldal Termékek
  • 2023. Jun 09.
  • Bonazoom

#Tudástár - Cink & Szelén

Ásványi anyagok

 

Az ásványianyagokat a szervezetünk nem képes előállítani, így azokat külső forrásból kell bevinni táplálkozás és táplálékkiegészítők formájában. Az ásványi anyagok szervezetünk működése szempontjából fontosak és nélkülözhetetlenek, mivel a vitaminok egészségtámogató hatásai bizonyos ásványi anyagok nélkül, vagy azok nem megfelelő arányában nem érvényesülnek. Szervezetünk hosszútávú egészséges működéséhez nem egyetlen ásványi anyag, hanem ásványi anyagok megfelelő aránya elengedhetetlen.

 

Azokat az ásványi anyagok, amelyek napi szükséglete eléri vagy meghaladja a 100 mg-ot makroelemeknek nevezzük.

Mikroelemek pedig azok az ásványi anyagok, amelyből naponta néhány milligrammra vagy még annál is kevesebbre van szüksége az emberi szervezetnek.

 

 

Cink - Zn

 

A cink számos fontos szerepet tölt be szervezetünkben, a vas után ez a második legnagyobb mennyiségben előforduló, nélkülözhetetlen mikroelem.

Mintegy 300 metaloenzimben van jelen (RNS/ DNS polimeráz, alkálifoszfatáz) és

6 fő enzimben (oxidoreduktázok, dehidrogenázok, hidroxilázok, SOD, stb) katalitikus faktor. Ezek az enzimek támogatják a növekedést, emésztést azaz a metabolizmust, a vázizom és az idegrendszer működését.

 

Döntően befolyásolja az immunrendszer működését, az inzulintermelést, a bőr, a köröm, a haj egészségét, a DNS/RNS szintézisét, így a fehérjetermelést, a sejtnövekedést és osztódást, ezzel védve a sejteket. Támogatja a hormonális egyensúlyt, növeli a termékenységet, csökkenti a gyulladásokat, de fontos a szaglás megfelelő működéséhez is.

Fontos szerepen van a génexpresszióban, mely során a génekben tárolt információ valódi sejtszerkezetekké, funkciókká alakul át. A gének akkor aktiválódnak, amikor szükség van rájuk és a cink ehhez a „belső kommunikációhoz” elengedhetetlen.

A cink elengedhetetlen a sejtjelátvitelhez, hiánya legyengült immunválaszokhoz vezet. A cink az antioxidánsvédelem része, csökkentheti az oxidatív stresszt, és ezzel az ilyen eredetű betegségek rizikóját és aktivitását.

Megfázás, nátha, torokfájás esetén csökkentheti a gyógyulási időt.

Továbbá a cink kulcsszerepet játszik a kollagén szintézisében.

A szervezetünkben található cink nagyjából 5%-a a bőrünkben található. A cinket az egészségügyben égésisérülések, bőrsérülések és sebek kezelésére használják.

A cinksók közül legjobb felszívódású a cinkcitrát.

A cink fontos a bélnyálkahártya egészséges működéséhez, áteresztőképességéhez.

Javítja a memóriát, az idegrendszer működését (gyakran használják melatoninnal együtt, mivel  rendkívül előnyösen fejtik ki együttes hatásukat neurológiai problémák esetén), szerepe lehet különböző ráktípusok (pl: mellrák) korai prevenciójában.

A kalcium fokozza a cink felszívódását.

A krónikus cinktöbblet növeli a réz, a vas felszívódását, ezzel együtt toxikus is lehet, így  nem előnyös együtt fogyasztásuk.

 

 

A napi ajánlott bevitel

férfiaknak:8mg

nőknek 8mg

szoptató nőknek 11mg

 

 

Szelén - Se

 

 

A szelén az emberi szervezetben a legnagyobb mennyiségben a májban és a lágyszövetekben fordul elő.

Funkciói szorosan kapcsolódnak az E-vitaminéhoz, azaz fontos antioxidásn enzimek (pl:GPx) alkotója. Csökkenti az oxidatív stresszt, segíti a sejtek redox egyensúlyát, semlegesíti a reaktív oxigén formák, mint például a szabad gyökök fölöslegét.

 

Számos daganattípus esetén igazolták, hogy a szelén a sejtproliferáció gátlással, apoptózis indukcióval gátolhatja kialakulásukat, illetve az egészséges sejtek számára védekező hatása van.

Részt vesz az aminosav szintézisben, amikor szelenocisztein, s ebből biológiailag aktív szelenoproteinek képződnek.  

A szelén élettanilag legelőnyösebb formája a szeleno-élesztőben jelenlévő szeleno-metionin (SeMet) és szeleno-cisztein (SeCys).

A szelén szervezetünk antioxidáns védekezőrendszerének fontos alkotója. Szerepe van az immunrendszer egészséges funkcióiban, az immunvédelem fokozásában, a mitokondriális hibák megelőzésében és javításában.

Részt vesz a toxikus nehézfémek (higany, arzén,) megkötésében és eltávolításában.

 

Az alacsony szelén vérszint fokozhatja a szívbetegségek rizikóját. A szelén több mint 20 szelenofehérje alkotója, melyeknek fontos szerepe van a DNS-szintézisben, a hormonszabályozásban, a reprodukcióban (fogantatás, spermamembrán integritás, a megtermékenyítő képesség javítása).

Továbbá a pajzsmirigy hormon- anyagcserében (tiroid hormonok szintézisében és funkciójában), azaz elősegíti a pajzsmirigy működését.

Fontos a csontok egészsége szempontjából és segíthet a fejbőr egészségében is, így megelőzheti a hajhullást és korpa képződést.

A szelénnek jelentős szerepe van az agy funkcióinak támogatásában, optimális működésében, mivel védő hatása van az agy lipidjeinek oxidatív sérüléseivel szemben, ezen felül segíthet a memória javításában, a stressz csökkentésében és neurológiai korképek (például Alzheimer-kór ) kialakulási valószínűségének csökkentésében.

Jelentősen segíthet az izomnövekedésben és egészségnek megtartásában, illetve enyhíti az ízületi gyulladás, köszvény, ekcéma tüneteit és segíthet megelőzésükben.

A szelénbevitelnél és esetleges pótlásnál óvatosan kell eljárni, mivel könnyen túladagolható. Ennek oka, hogy számos élelmiszer tartalmazza, mint például a tonhal, a marhahús, a túró, a tej, a tojás. Szelén túladagolás tünetei lehetnek a fáradtság, bőrpanaszok, töredezett haj és körmök.

 

 

Az ajánlott napi bevitel 50-70 µg(microgramm) (nőknek 60µg, férfiaknak 70µg.)

 

  1. „Zinc as a gatekeepes of immune function”- Wessels, M.Maywald, L.Rink. Nutrients, 9/2017/:1286
  2. “Selenium interactions and toxicity: a review” by Iwona Zwolak & Halina Zaporowska, published in the journal Cell Biology and Toxicology in 2012.
  3. “Advances in Research on the Toxicological Effects of Selenium” by Qizhuang Lv, Xiaomei Liang, Keyi Nong, Zifeng Gong, Ting Qin, Xinyun Qin, Daobo Wang & Yulin Zhu, published in the Bulletin of Environmental Contamination and Toxicology in 2021.