#Tudástár - Astaxanthin
Astaxanthin
A Xantofil karotenoidok csoportjába tartozó astaxanthin, melyet a hematococcus pluvialis mikroalgából, vagy a mikroalgákat fogyasztó tengeri élőlényekből, mint páldául rák, vagy lazac nyernek a „karotinoidok királya” -ként emlegetik.
Zsír- és vízoldékony egyaránt, nem A-vitamin forrás. A vörös színű pigment – melynek az EU kódszáma EU161j- a világon egyedülálló bioaktív, nagyhatékonyságú, erős, természetes antioxidáns. Míg a többi karotinoid főleg a gerjesztett állapotú oxigén molekulákat legerjesztő antioxidáns, de pro-oxidáns hatásuk is van, addig az astaxanthin csak legerjesztő és gyökbefogó antioxidáns, illetve enzim-aktiváló antioxidáns.
ORAC értéke (Az ORAC egy nemzetközileg elfogadott szabványrendszer az élelmiszerek és táplálékkiegészítők antioxidáns kapacitásának mérésére. Megmutatja egy bizonyos élelmiszer, kiegészítő vagy összetevő szabad gyök pusztító és semlegesítő képességét.) egyedülállóan magas: 28222 MMTE/gr, míg például a paradicsomé csak 700 MMTE/gr.
6000x erősebb antioxidásn, mint a C-vitamin,
3000x mint a rezveratrol
110x mint az E-vitamin.
Szabad gyök kioltó aktivitása:
65-szöröse a C-vitaminnak,
14x-ese az E-vitaminnak.
Antioxidásn tulajdonságai alapján felhasználási területei: kozmetikumok, élelmiszerek, gyógytáplálékok, étrend-kiegészítők és gyógyszerek. Csökkenti az oxidatív stresszt, javítja a sejtek közötti kommunikációt, képes megvédeni a sejteket, mivel átfogja a kettős sejtmembránt, míg a többi karotinoid a sejtmembránon belül rendezetlen formában fordul elő. Az egészségtámogató tulajdonsága továbbá köszönhető, hogy képes átjutni a „vér-agy” és a „vér-retina” gáton, ami magyarázza egyedülálló és fontos élettani hatásait. Antioxidáns tulajdonsága fontos a szövetek és szervek számára, mivel csökkenti az oxidatív sérüléseket, ezáltal csökkentheti az oxidatív stressz eredetű betegségek rizikóját és támogathatja a szervezet egészséges biológiai öregedését.
Az astaxanthin támogatja az immunrendszer működését, serkenti folyamatait.
Növeli a limfociták számát és aktivitását
A T- és B-sejtek mennyiségét
A természetes NK-ölősejtek citotoxikus alakulását és ezzel az egészséges immunválaszokat
Ezáltak alkalmas lehet allergén betegségek (asztma, atopikus dermatitisz), virális fertőzések kezelésére és tüneteik csökkentésére, de bizonyos autoimmun problémák esetében is hasznos lehet. Széles spektrumú antibiotikus hatással rendelkezik.
Az astaxanthin meggátolja a sejtekben a reaktív oxigénformákat (ROS), így gyulladáscsökkentő hatása lehet, mivel elnyomja a gyulladást kiváltó citokinek képződését.
Támogathatja a szív és érrendszer egészséges működését: csökkentheti a vérnyomást a totál és az LDL-koleszterinszintet, a vérrögképződést.
Az astaxanthin segíthet az izomműködésben, az izmok regenerációjában, a mozgás minőségében, támogathatja az inak, izmok működését és ezzel előnyös lehet a munkában, sportban, vagy a hétköznapokban túlterhelt emberek regenerálódásában, életében.
Segíthet diabétesz esetén, mert fokozza a hasnyálmirigy inzulintermelését, előnyös lehet a metabolikus szindróma tüneteinek (elhízás) csökkentésében.
Számos agyi, idegrendszeri folyamatot előnyösen befolyásolhat, így szerepe lehet a neurodegeneratív betegségek megelőzésében, vagy akár lassításában (Alzheimer-/Parkinsok-kór), mivel segíti a BDNF (BDNF - Az agyi eredetű növekedési faktor névvel ellátott fehérje, aminek fontos szerepe van az idegrendszer megfelelő működésében.) termelést és a vér-agy gáton átjutó antioxidánsokat.
Segítheti sejtjeink regenerálódását, előnyös hatásai lehetnek a szem, a bőr egészségének védelmében, a korfüggő betegségek megelőzésében és az említett szervek öregedésének lassításában. Lassíthatja a szem kifáradását, csökkentheti a szem szárazságát, az AMD (időskori makuladegeneráció) és a szürkehályog rizikóját.
Az astaxanthin támogathatja a bőr egészségét, lassítja öregedését és az UV sugárzás hatásait, csökkentheti az öregedés látható jeleit, mint például a ráncosodás, fokozhatja a bőr szépségét, összességében az astaxanthin dermatoprotektív hatása klinikailag jól alátámasztott.
Tumorellenes hatásait preklinikai, in vivo/ in vitro modelleknél igazolták, ígéretes kemoterápiás szernek bizonyult és elősegítheti a káros sejtek apoptózisát (sejthalálát).
Antioxidáns hatásának szerepe lehet a férfi sperma minőségének javulásában, a termékenység javulásában.
Az USA FDA (Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) minősítése szerint az astaxanthin biztonságos ( GRAS).
Fogyasztása növényi omega-3 tartalmú olajokkal (dióolaj, lenmagolaj) tápláléki környezetben ajánlott.
Mellékhatásai az ajánlott napi dózis mellett minimálisak. A terhes, vagy szoptatós nők számára az astaxanthin fogyasztása nem ajánlott. Vérzékenységi problémáknál, alacsony vérnyomásnál hipoglikémia esetén fogyasztása nem ajánlott, ilyen esetekben tájékozódjon orvosánál.
Ajánlott napi dózis:
-gyermeke (6-15 év között): 1-2 mg/nap
-felnőttek: 4-8mg/nap
A maximális tolerálható dózis nem ismert. A 2021/1377 végrehajtási rendelet szerint a legfeljebb 8,0mg astaxanthint tartalmazó étrendkiegészítőket csecsemők, kisgyermekek és 14 évnél fiatalabb gyermekek nem fogyaszthatják.
Az astaxanthin erősítheti szervezetünk ellenállóképességét, támogathatja egészséges öregedésünket.
- „Astaxanthin decreased oxidative stress and inflammation and enhanced immune response in humans”- S. Park, J.H.Chyuni, K.Kim, L.L. Line, B.P. Chew. Nutr. Metab., 7/2010/:18
- “Astaxanthin: A Potential Mitochondrial-Targeted Antioxidant Treatment in Diseases and with Aging” - Mónika Sztretye, Beatrix Dienes, Mónika Gönczi, Tamás Czirják, László Csernoch, László Dux, Péter Szentesi, and Anikó Keller-Pintér. Oxidative Medicine and Cellular Longevity, 2019.
- “Structures of Astaxanthin and Their Consequences for Therapeutic Application” - Tatas Hardo Panintingjati Brotosudarmo, Leenawaty Limantara, Edi Setiyono, and Heriyanto. International Journal of Food Science, 2020