Mitől csökken a gyümölcsök és zöldségek tápanyagtartalma?
Több kutatás is foglalkozik ezekkel a kérdésekkel, mivel jelen állás szerint az elmúlt 60 évben folyamatosan romlottak a termékek tápértékei.
Ez számokban mit is jelent?
- 1950-ben egy darab narancs A-vitamin tartalma megegyezik napjainkban 21 narancséval.
- Továbbá az 1950-es években az almák C-vitamin tartalma százszorosa volt a ma kapható almáknak.
- A brokkoli kálcium tartalma pedig a negyedére csökkent az elmúlt 60 évben.
-Ezek az eredmények egy 2007-ben publikált tanulmány adatai, amit Brian Halweil, a washingtoni Worldwatch Institute kutatója nevéhez fűződnek.
Összességében több kutatás bizonyította, hogy az elmúlt évszázadban 5-40% közötti minden egyes gyümölcs és zöldség fehérje-, kálcium-, foszfor-, vas-, B2-Vitamin és C-vitamin tartalmának csökkenése.
De mik ennek a problémának a legfőbb okai?
- Talajkimerülés: Az intenzív mezőgazdasági gyakorlatok, ideértve a műtrágyák használatát, talajkimerüléshez vezettek. Idővel ez a talaj ásványi anyag-tartalmának csökkenéséhez vezet, ami hatással van a benne termesztett növények tápanyagtartalmára.
- Modern mezőgazdasági gyakorlatok: A nagy terméshozamra és gyors növekedésre összpontosítás olyan fajták kifejlesztését eredményezte, amelyek a mennyiséget helyezik előtérbe a tápanyagtartalommal szemben. Ezek a fajták kevésbé táplálóak lehetnek az idősebb társaikhoz képest.
- Szüretelési és tárolási gyakorlatok: A gyümölcsöket és zöldségeket gyakran szedik le mielőtt teljesen éretté válnának, hogy meghosszabbítsák a tárolhatóságot. Ez a korai szüretelés csökkentheti a tápanyagok szintjét a növényen megérő termékhez képest.
- Növényfajta-változások: Az agrár technológia és a génmódosítás előrehaladásával olyan növényfajtákat fejlesztettek ki, amelyek nagyobb méretűek, szebb megjelenésűek és ellenállóbbak a kártevőkkel vagy betegségekkel szemben. Habár ezek a tulajdonságok előnyösek lehetnek, nem feltétlenül priorizálják a tápanyagtartalmat.
- Szállítás és tárolás ideje: Ahogy a globális élelmiszerrendszer bonyolultabbá vált, a gyümölcsök és zöldségek gyakran hosszú utakat tesznek meg mielőtt eljutnak a fogyasztókhoz. A szállítás és tárolás ideje tápanyagveszteségeket okozhat.
Fontos megemlíteni, hogy bár néhány tápanyag szintje csökkenhet, a gyümölcsök és zöldségek továbbra is fontos részét képezik az egészséges étrendnek. Gazdagok létfontosságú vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban, de emellett ezek az adatok okot adnak rá, hogy egy picit tudatosabban kell táplálékkiegészítőket is beépíteni mindennapjainkba a megfelelő antioxidáns és vitamin utánpótláshoz.
Szerencsére a témával sokan foglalkoznak napjainkban, és bár ezek aggasztó adatok, de semmiképpen nem végleges számok, hiszen már dolgoznak olyan fajtanemesítéses projekteken, ahol a terméshozam és a tápanyagtartalom egyszerre növelhető. Így a legtöbbet kihozva a népesedés okozta megnövekedő termelési igényből úgy, hogy a gyümölcsök és zöldségek tápértéke minél magasabb maradhasson.
- “Declining Fruit and Vegetable Nutrient Composition: What Is the Evidence?” - Donald R. Davis, Melvin D. Epp, and Hugh D. Riordan. HortScience, 2009.
- “Dirt Poor: Have Fruits and Vegetables Become Less Nutritious?” - Donald R. Davis. Scientific American 2011
- “Maximizing the Nutritional Value of Fruits and Vegetables” - Jeffrey B. Blumberg. Journal of the American Dietetic Association, 2002.