Bonazoom - Your way

Üdvözlünk a Bonazoom-nál

Főoldal Termékek
  • 2023. Jun 06.
  • Bonazoom

Kilátásban az antibiotikum-rezisztencia

Az antibiotikum-rezisztencia világszerte komoly egészségügyi válságot jelent. Ahogy a világ úgy tűnik túljutott a vírusos COVID-19 járványon, egy másik hatalmas kihívás közeledik a horizonton:

az antibiotikum-rezisztencia.

Az elmúlt évek során a COVID-19 betegek szekunder fertőzéseinek kezelésére széles körben alkalmazott antibiotikumok, valamint az egészségügyi rendszerek zavarai olyan környezetet teremtettek, amelyben az antibiotikum-rezisztens baktériumok kialakulása és terjedése felerősödhet.

Az antibiotikumok túlzott használata és helytelen alkalmazása hozzájárult a rezisztens baktériumtörzsek terjedéséhez, amelyek számos antibiotikum hatástalanná válását eredményezik.

Míg kutatók dolgoznak a megoldást jelentő új antibiotikumok fejlesztésén, egy ígéretes alternatív megközelítés az immunrendszer erősítése. Egy erős immunrendszer kiemelkedő szerepet játszhat a fertőzések elleni küzdelemben és csökkentheti az antibiotikumokra való támaszkodást.

 

Az immunrendszer összetett sejtek, szövetek és szervek hálózata, amelyek együttműködve védelmet nyújtanak a test számára a kórokozókkal, a baktériumokkal és vírusokkal szemben. Amikor az immunrendszer károsodik vagy legyengül a test fogékonyabbá válik a fertőzésekre és nehezebben képes leküzdeni azokat. Az immunválasz fokozásával javíthatjuk a test fertőzésekkel szembeni képességét, csökkentve az antibiotikumok szükségességét.

De hogyan is kellene megerősítenünk immunrendszerünket és ezzel védekezőképességünket?

 

Kiegyensúlyozott étrend: Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend alapvető fontosságú a hatékony immunrendszer támogatásához. Tartalmazzon változatos gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonákat, sovány fehérjéket és egészséges, telítetlen zsírokat. Ezek az élelmiszerek esszenciális vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat is tartalmaznak, amelyek hozzájárulhatnak az egészséges immunműködéshez.

 

Rendszeres testmozgás: A rendszeres testmozgás számos előnnyel jár, ideértve az immunrendszer erősítését is. A mozgás javítja a vérkeringést, fokozza az immunsejtek termelődését és aktivitását, valamint csökkenti a krónikus betegségek kockázatát, mindez hozzájárul egy egészségesebb immunrendszer kialakulásához.

 

Elegendő alvás: Az alvás alapvető szerepet játszik az immunműködésben és az általános jólétben. Az alvás során a test regenerálódik és újult erővel töltődik, az immunrendszer pedig citokineket szabadít fel, amelyek fehérjék, és segítik a fertőzésekkel szembeni harcot. Naponta 7-8 óra fénymentes, minőségi alvásra törekedjünk az optimális immunműködés támogatása érdekében.

 

Stresszkezelés: A krónikus stressz legyengíti az immunrendszert és növeli a test fertőzésekkel szembeni fogékonyságát. A stresszkezelési technikák, mint például a meditáció, a mély légzés gyakorlása és a hobbi tevékenységek, családi és társadalmi kapcsolattartás segíthetnek csökkenteni a stressz szintjét és erősíteni az immunrendszert.

 

Pro- és prebiotikumok: Az emésztőrendszerben található hasznos baktériumok a probiotikumok, melyek kulcsfontosságú szerepet játszanak az immunműködésben. A probiotikumok megtalálhatók bizonyos savanyított ételekben (pl: kefír, joghurt) és segíthetnek fenntartani a bélbaktériumok számát, egészséges működését és fokozzák az immunrendszer egészséges működését. A probiotikumok számára a növényi eredetű táplálékok, melyek a szervezet számára nem adnak energiát együttesen a prebiotikumok. Ezek a prebiotikumok szolgálnak a probiotikumok számára táplálékként.

 

Étrend-kiegészítők: Bizonyos vitaminok és antioxidánsok együttes használatával rengeteget tudunk tenni egészséges immunrendszerünkért. Mivel a betegségmegelőzés jóval nagyobb szerepet kellene, hogy kapjon, mint a kialakult betegség kezelése, így fontos a megfelelő étrend-kiegészítők alkalmazása, mint  például az Immune Complex és beépítése mindennapjainkba. 

  1. “Antibiotic resistance mitigation: the development of comprehensive approaches” - U. Ndagi, A. A. Falaki, M. Abdullahi, M. M. Lawal és M. E. Soliman. Journal of Materials Chemistry B, 2020.
  2. “Antibiotic resistance: bioinformatics-based understanding as a functional strategy for drug design” - Umar Ndagi, Aliyu Ahmad Falaki, Mohammed Abdullahi, Musa Murtala Lawal és Mohamed Ezzat Soliman. RSC Advances, 2020.
  3. “Antibiotic resistance: a global threat”- Stuart B. Levy, Bonnie Marshall. Clinical Infectious Diseases, 2004.
  4. “Antibiotic resistance in bacteria” - Julian Davies. Scientific American,1979.
  5. “Antibiotic Resistance Threats in the United States” - Centers for Disease Control and Prevention (CDC).  Centers for Disease Control and Prevention (CDC) 2013.