A stressz hatása az emberi szervezetre
A mai rohanó világban a stressz széles körben jelen van mindennapi életünkben. Bár a stressz néha motiváló és előnyös lehet, a krónikus vagy hosszan tartó stressz negatív hatással lehet általános közérzetünkre, beleértve az immunrendszert is.
Az immunrendszer egy összetett hálózat, amely sejtekből, szövetekből és szervekből áll, és együttműködik a szervezet védelmében a káros kórokozókkal szemben. Azonban a stressz felboríthatja ezt a finom egyensúlyt, és veszélyeztetheti az immunrendszer optimális működését. A kutatások kimutatták, hogy a krónikus stressz képes elnyomni az immunaktivitást, ezáltal fokozva a fogékonyságot fertőzésekre, betegségekre és lassabb gyógyulást eredményez.
A stresszhormonok hatása - Amikor stresszt élünk át, a szervezet stresszhormonokat, például kortizolt és adrenalint bocsát ki. Rövid távon ezek a hormonok segítenek felkészíteni a testet a harc vagy menekülés reakcióra, fokozva a figyelmet és az éberséget. Azonban a hosszan tartó stressz káros hatásokkal járhat. A krónikus stressz folyamatos kortizol kibocsátást eredményez, ami csökkentheti a kulcsfontosságú immunsejtek és antitestek termelődését, ezáltal károsítva az immunrendszer válaszát.
Továbbá a stressz hozzájárul a krónikus gyulladáshoz is, amelyet különböző egészségügyi problémákhoz társítanak, ideértve az autoimmun betegségeket is. A gyulladás a szervezet természetes válasza sérülésre vagy fertőzésre. Azonban a hosszan tartó stressz túlzott gyulladást válthat ki, ami megnöveli a reumás ízületi gyulladás, az asztma és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Tekintettel a stressz negatív hatásaira az immunrendszerre, rendkívül fontos hatékony stresszkezelési technikák kifejlesztése a hatás csökkentése érdekében. A rendszeres testmozgás, megfelelő alvás és kiegyensúlyozott étrend fontos szerepet játszik a stresszszint csökkentésében és az immunrendszer egészségének támogatásában. Emellett a meditáció, mély légzés gyakorlatok és a kedvtelésből végzett tevékenységek, hobbi fontos szerepet játszanak a stressz enyhítésében.
- “The effects of stress on memory and the hippocampus throughout the life cycle: Implications for childhood development and aging” - C. Lupien et al. 2009 Developmental Psychobiology.
- “The effects of stress on brain and behavior” - B. McEwen et al. 2015 Neuroscience.
- “Stress and the brain: From adaptation to disease” - R. McEwen et al. 2015 Nature Reviews Neuroscience.
- “Stress and Health: Psychological, Behavioral, and Biological Determinants” - M. Schneiderman et al. 2005 Annual Review of Clinical Psychology.
- “Effects of stress on immune function: The good, the bad, and the beautiful” - S. Segerstrom et al. 2015 Immunologic Research
- “Effects of Saffron Extract Supplementation on Mood, Well-Being, and Response to a Psychosocial Stressor in Healthy Adults: A Randomized, Double-Blind, Parallel Group, Clinical Trial” - A. Lopresti et al. 2021 Frontiers in Nutrition
- “Researchers find out why some stress is good for you” - UC Berkeley News - 2013