A leggyakoribb tévhitek a D-vitaminnal kapcsolatban.
A D-vitamin számos pozitív élettani hatásért fele. Általában az embereknek a napfény jut róla eszébe és ez érthető is, hiszen szervezetünk D-vitamin szükségletét a nyári időszakban a napon töltött idővel is újra tölthetjük.
Legfontosabb tulajdonságai, hogy erősíti az immunrendszert, hozzájárul az agy egészséges működéséhez és fontos szerepet tölt be a csontok egészségében is, mivel segíti a kalcium és a foszfát felszívódását. És mindezen felül segít az ideális testsúly elérésében, a cukorbetegség kialakulásának csökkentésében.
DE azért vannak tévhitek, amelyeket ideje eloszlatni róla.
1. D-vitamin hiányunkat vérvételből kell megállapítani és csak utána javasolhatják szedését.
Nyilvánvalóan D-vitamin szedéséhez erre nincsen szükség. A nyári időszakban kevésbé fontos, mivel a napfényből képes kinyerni szervezetünk, de ősztől kifejezetten javasolt fogyasztása, mivel visszaesik a napos órák száma.
2. Megakadályozza a rákképződést.
Természetesen vannak ilyen jellegű kutatások, de jelenleg ez nem bizonyított tény. Mivel hozzájárul egészséges immunműködésünkhöz, így bizonyos betegségek kockázatát csökkenti, de a jelenlegi álláspont szerint nem bizonyítható a D-vitamin és a rák megelőzése közötti kapcsolat.
3. Kiegyensúlyozott táplálkozás mellett nincs szükség plusz D-vitamin tartalmú készítményekre.
Mivel leggyakoribb forrásai a tengergyümölcsei, a marhahús, a tej és a tojás, így akár elképzelhető lehetne beépíteni étrendünkbe. A gond csak abban rejlik, hogy annyira alacsony százalékban van jelen bennük, hogy nem vagyunk képesek eleget enni vagy inni ezekből a termékekből, hogy a szervezetünknek szükséges mennyiséget elérjük.
Összességében nagyon fontos szervezetünk ideális működéséhez a D-vitamin, de ez sem csodaszer, ami minden problémánkra megoldást jelent, így jó, ha tisztában vagyunk tulajdonságaival.
- “Vitamin D supplementation: less controversy, more guidance needed”. - Bolland MJ, Grey A. The Lancet Diabetes & Endocrinology. 2019
- “Vitamin D and COVID-19: Lessons from the sunshine vitamin”. - Grant WB, Lahore H, McDonnell SL, Baggerly CA, French CB, Aliano JL, Bhattoa HP. A Medical Hypotheses. 2020